3G .dl 16%7:04 PM A 4.60 kg block located on a horizontal frictionless floor is
ID: 1881491 • Letter: 3
Question
3G .dl 16%7:04 PM A 4.60 kg block located on a horizontal frictionless floor is pulled by a cord that exerts a force F-12.5N at an angle theta-25.5degrees above the horizontal, as shown. What is the magnitude of the acceleration of the block when the force is applied? Enviar Respuesta Tries 0/10 What is the horizontal speed of the block 4.90 seconds after it starts moving? Enviar Respuesta Tries 0/10 block when the force F is acting on it? Enviar Respuesta Tries 0/10 If, instead, the floor has a coefficient of kinetic friction 0.04, what is the magnitude of the frictional force on the block when the block is moving? Enviar Respuesta Tries 0/10 What is the magnitude of the acceleration of the block when friction is being considered?Explanation / Answer
Reolve the applied force into two component, as block is moving on a horizontal floor, so we will consider only horizontal component
F = 12.5*cos 25.5
F = 11.2823 N
Now, we know that
F = ma
Therefore,
a = F/m
a = 11.2823 / 4.60
a = 2.4526 m/s2
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Now, horizontal speed after 4.9 sec
v = u +at
v = 0 + 2.4526*4.90
v = 12.018 m/s
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Normal force is the force acting perpendicula to the surface
Fnormal = mg - F*sin25.5
Fnormal = 39.69 N
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Frictional force
It acts in the direction opposite of the direction of motion
Therefore,
Fnet = ma
12.5*cos 25.5 - Ffriction = 4.60*2.4526
solve for Ffriction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.