A basketball player is standing on the floor 10.0 m from the basket as in the fi
ID: 1881888 • Letter: A
Question
A basketball player is standing on the floor 10.0 m from the basket as in the figure below. The height of the basket is H = 3.05 m, and he shoots the ball at an angle, = 38.8°, with the horizontal from a height of h = 2.12 m.
(a) What is the acceleration of the basketball at the highest point in its trajectory?
(b) At what speed must the player throw the basketball so that the ball goes through the hoop without striking the backboard?
???? m/s
__________________-
A placekicker must kick a football from a point 36.0 m (about 40 yards) from the goal. Half the crowd hopes the ball will clear the crossbar, which is 3.05 m high. When kicked, the ball leaves the ground with a speed of 21.0 m/s at an angle of 52.0° to the horizontal.
(a) By how much does the ball clear or fall short of clearing the crossbar? (Enter a negative answer if it falls short.)
m
Explanation / Answer
b)
using equation of path
y = xtan@ - 4.9x^2 / (vcos@)^2
3.05-2.12 = 10tan38.8 - 4.9 x 10^2 / (v cos38.8)^2
solving for v we get
v = 10.65 m/s
** Use the same equation for next sum keeping y unknown. If y is greater than 3.05 m, it will clear. If less, will fall short.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.