What is the acceleration and the velocity of maximum height? Write the answers i
ID: 1882161 • Letter: W
Question
What is the acceleration and the velocity of maximum height? Write the answers in standard unit VECTOR form. 13. an object thrown straight up, at the instant the object reaches 14. An object accelerates with a uniform acceleration a- 12 m/s. Find the velocity and position at t-20 sec, if the initial velocity is +20 m/s and the initial position is 80 m. Calculate the orbital velocity and the centripetal acceleration of the Space Shuttle if the vehicle orbits at an elevation of 300 km and the orbital period is 90 minutes. 15. Part II. (10 pts each) The equation ofrmotion of a moving object is: x(t)-50-40t+ 2t-0.25t 1· a) Write the equations for velocity, v(t), and acceleration, a(t). b) Find the times at which x, v, and a have their maximum values. c) Find the average velocity between t-2 sec and t-4 sec.Explanation / Answer
13.
Initial velocity = vi
Final velocity = vf
At maximum height ,
vfx = 0 m/s……….along horizontal direction
vfy = 0 m/s……….along horizontal direction
Thus at maximum height vf = (0i^+0j^)m/s
Object thrown is in the free fall situation, hence acceleration on the object = acceleration due to gravity = a = g ….in upward direction
Thus
a= (0i^ -9.8j^) m/s2
14.
a=-12m/s2, vi=20m/s, x0=80m, t=20s
vf=vi+at
vf= 20-12*20
vf= -220 m/s
xf= x0 + vi*t +1/2*at2
xf= 80+20*20+1/2*-12*20^2
xf= -1920 m
15.
Space shuttle orbits around the earth
T = 90min = 90*60s = 5400s
h=300km
r=radius of earth = 6371km
R=r+h = 6371+300 = 6671km = 6.67*10^6 m
Orbital velocity = distance travelled/ period
v=2R/T
v=(2*3.14*6.67*10^6)/5400
v= 7.76*10^3 m/s
Centripetal acceleration = ac = v2/R
ac = (7.76*10^3)^2/(6.67*10^6) =
ac = 9.03 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.