Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the exact values you enter to make later calculations. A certain ideal gas h

ID: 1882498 • Letter: U

Question

Use the exact values you enter to make later calculations. A certain ideal gas has a molar specific heat of CV = H. A 2.99-mol sample of the gas always starts at pressure 1.25 x 10 Pa and temperature295 K For each of the following processes, determine the final pressure (P), the final volume (V), the final temperature (T), the change in internal energy of the gas (Fint), the energy added to the gas by heat (2), and the work done on the gas (w (i)The uas is healed al constant pressure to 405 K. kPa Q- (ii) The gas is heated at constant volume to 405 K. Atint = (Il The gas is compressed at constant temperature to 140 kPa. ka . Cint (iv) The gasis compressed adiabatically to 14 kPa. . kPa 2- Need Help?Read It

Explanation / Answer

Ans)

Cpm=7/2R

      =(7/2)(8.314 J/gmol-K)

     =29.099 J/gmol-K

Cvm=Cp-R =(7/2R)-(R)

               =(5/2)R

               =(5/2) (8.314 J/gmol-K)

              =20.785 J/gmol-K

n=2.99mol

P1=1.25x105 Pa =1.233 atm

T1=295K=27C

(i)The gas is heated at constant pressure to 405K

a)Pf=P1=125KPa

c)Tf=405K

b)Vf=(V1)(P1/Pf)(Tf/T1)

V1=nxRx(T1/P1)

=(2.99)x(0.08206atm-L/gmol-K)(295/1.233)

V1=58.7L

Vf=(58.7)x(125/125)x(405/295)

Vf=80.59 L

d)H=nxcpmx(Tf-T1)

=2.99x29.099x(405-295)

=9570J

U= nxcvmx(Tf-T1)

=2.99x20.785x(405-295)

=6836J

f)W=P(Vf-V1)

=(1.25x105N/m2)(0.08059m3-0.0587m3)

W=2736J

e)Q=U+W

=6836+2736

Q=9572J

(ii)the gas is heated at constant volume to 405K

b)Vf=V1=58.7L

a)Pf=(P1)(V1/Vf)(Tf/T1)

=(1.25x105)(1.00)(405/295)

=171.6KPa

c)Tf=405K=132C

d)

U=nxCvmx(Tf-T1)

=(2.99)x(20.785)x(405-295)

=6836J

f)W=0 since constant volume

e)Q=U+Wf

=6836J+0J

Q=6836J

(iii)the gas is compressed at constant temperature to 140KPa

For isothermal compression from 100KPa to 140KPa

a)Pf=140KPa

b)Vf=(V1)(P1/Pf)(Tf/T1)

=(58.7)(100/140)(1)

=41.92L

c)Tf=T1=300K

d)U=0J

W=nRTx[ln(P1/P2)]

W=(2.99x8.314x300)xln(100/140)

W=-25089J

Work done on the gas =-(W)=25089J

Q=U+W=0+25089=25089J

Heat must be removed from the gas

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote