Two ships, A and B, leave port at the same time. Ship A travels northwest at 21
ID: 1882964 • Letter: T
Question
Two ships, A and B, leave port at the same time. Ship A travels northwest at 21 knots and ship B travels at 28 knots in a direction 40° west of south. (1 knot 1 nautical mile per hour; see Appendix D.) (a) What is the magnitude the velocity of ship A relative to B? knots (b) What is the direction of the velocity of ship A relative to B? o east of north (c) After what time will the ships be 155 nautical miles apart? (d) What will be the bearing of B (the direction of B's position) relative to A at that time? o west of southExplanation / Answer
here,
speed of ship A , vA = 21 kmots * ( - cos(45) i + sin(45) j)
vA = ( - 14.8 i + 14.8 j ) knots
speed of ship B , vB = 28 knots * ( - sin(40) i - cos(40) j)
vB = - 18 i knots - 21.45 j knots
a)
the speed of A relative to B , vAB = vA - vB
vAB = 3.2 i knots + 36.25 j knots
the magnitude of velocity of A relative to B , |vAB| = sqrt(3.2^2 + 36.25^2)
|vAB| = 36.4 knots
b)
the direction of velocity of ship A relative to B , theta = arctan(3.2/36.25) = 5.04 degree east of North
c)
the time taken , t = 155 /|vAB|
t = 155 /36.4 = 4.26 h
d)
the bearing of B relative to A is in opposite direction of theta
so, the bearing of B relative to A is 5.04 degree West of South
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.