Two parallel plates, each having area A = 2506cm 2 are connected to the terminal
ID: 1883192 • Letter: T
Question
Two parallel plates, each having area A = 2506cm2 are connected to the terminals of a battery of voltage Vb = 6 V as shown. The plates are separated by a distance d = 0.37cm. You may assume (contrary to the drawing) that the separation between the plates is small compared to a linear dimension of the plate.
1)
What is C, the capacitance of this parallel plate capacitor?
F
2)
What is Q, the charge stored on the top plate of the this capacitor?.
C
3)
A dielectric having dielectric constant = 4 is now inserted in between the plates of the capacitor as shown. The dielectric has area A = 2506 cm2 and thickness equal to half of the separation (= 0.185 cm) . What is the charge on the top plate of this capacitor?
C
4)
What is U, the energy stored in this capacitor?
J
5)
The battery is now disconnected from the capacitor and then the dielectric is withdrawn. What is V, the voltage across the capacitor?
V
Explanation / Answer
Only first four subparts as per chegg's guidelines
1) C = EoA / d
C = 8.85e-12*2506e-4 / 0.37e-2
C = 5.994e-4 uF
2) Q = CV
Q = 5.994e-4*6
Q = 3.596e-3 uC
3) It will act as two capacitors in series, so we have
1/EoA / d/2 + 1/EoAk / d/2 = 1/C
1/1.198e-3 + 1/4.795e-3 = 1/C
C = 958.5 uF
Q = 9.59e-4*6
Q = 5.754e-3 uC
4) U = 1/2QV
U = 1.726E-8 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.