A ball is thrown straight upward and returns to the thrower\'s hand after 3.10 s
ID: 1883416 • Letter: A
Question
A ball is thrown straight upward and returns to the thrower's hand after 3.10 s in the air. A second ball thrown at an angle of 45.0° with the horizontal reaches the same maximum height as the first ball.
(a) At what speed was the first ball thrown?
______m/s
(b) At what speed was the second ball thrown?
_______m/s
A hunter wishes to cross a river that is 1.8 km wide and flows with a speed of 5.0 km/h parallel to its banks. The hunter uses a small powerboat that moves at a maximum speed of 11 km/h with respect to the water. What is the minimum time necessary for crossing?
__________min
Explanation / Answer
a) from the relation
y = ut+1/2at^2
here y = 0 ,t = 3.1 s
a = -9.8 m/s^2
ut = 1/2gt^2
u = 1/2g*t
u = 1/2*9.8*3.1 = 15.19 m/s
b) maximu height in first case
h = u^2/2g = 15.19^2/2*9.8 = 11.8 m
in the second case
h max = u^2sin^2(45)/2g
11.8 = u^2sin^2(45)/2*9.8
u^2 = 462.56
u = sqrt(462.56)
u = 21.51 m/s
2) actual velocity of boat with respect to the earth
v = sqrt(5^2+11^2) = 12.08 km/h
tan(theta) = 5/11
theta = tan^1(5/11) = 24.4 degrees
path length r = 1.8/cos(24.4) = 1.98 km
time t = r/v
t = 1.98/12.08 = 0.164 hr
t = 0.164*60 = 9.84 min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.