Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You are initially 74 m away from a tree (in the +x direction). You walk 83 m in

ID: 1883639 • Letter: Y

Question

You are initially 74 m away from a tree (in the +x direction). You walk 83 m in the -x direction, then 1 m in the +x direction, and then 99 m in the -x direction again. How far away from the tree are you after this journey? (Give the magnitude of the displacement in meters)

Answer:

Question 2

You are on another planet (not Earth) and you throw a ball directly upwards at an initial speed of 28.0 m/s. After 5.55 seconds you observe that the ball reaches its maximum height above you. Compute the magnitude of the average acceleration due to gravity for this planet in m/s2 (i.e what is "g" for this planet).

Answer:

Question 3

A 55 kg lead ball is dropped from the Leaning Tower of Pisa with an initial velocity of 0 m/s. If the tower is 56.7 m tall, how long in seconds does it take to reach the ground?

Answer:

Question 4

You are traveling on the highway at constant velocity of 134.0 km/h when you spot a speed trap some distance away. After a reaction time of 1.76 seconds, you slam on the breaks and begin constant deceleration at 55.0 m/s2. You manage to get your speed down to 120 km/h just as you reach the speed trap. Using this information, determine how far away the trap was at the moment you first noticed it. (in meters)

Answer:

Question 5

You are trying to reach the top of a mountain. You begin by climbing up 103.0 meters, but then you slip and fall 41.0 meters. After climbing another 210.0 meters you reach the summit. How tall is the mountain? (in meters)

Answer:

Explanation / Answer

then 99 m in the -x direction again. How far away from the tree are you after this journey? (Give the magnitude of the displacement in meters)

Answer:

total Dispalcement = 74-83 +1 -99 = -107 m

away from the tree by -107 m

--------------------------------

You are on another planet (not Earth) and you throw a ball directly upwards at an initial speed of 28.0 m/s. After 5.55 seconds you observe that the ball reaches its maximum height above you. Compute the magnitude of the average acceleration due to gravity for this planet in m/s2 (i.e what is "g" for this planet).

Answer

use the formula

use the formula V = u - gt

gt = u-v = 28 -0 = 28

g = 28/5.55

g = 5.04 m/s^2

---------------------------
A 55 kg lead ball is dropped from the Leaning Tower of Pisa with an initial velocity of 0 m/s. If the tower is 56.7 m tall, how long in seconds does it take to reach the ground?
Answer:


use the formula

H = 0.5 gt^2

5.67 = 0.5* 9.81 * t^2

t = 1.075 sec

------------------------------------
You are traveling on the highway at constant velocity of 134.0 km/h when you spot a speed trap some distance away. After a reaction time of 1.76 seconds, you slam on the breaks and begin constant deceleration at 55.0 m/s2. You manage to get your speed down to 120 km/h just as you reach the speed trap. Using this information, determine how far away the trap was at the moment you first noticed it. (in meters)

u = 134 kmph = 134*5/18 = 37.22 m/s

v = 120*5/18 = 33.34 m/s

usign S = v^2 - u^2/2a

S = (37.33^2 - 33.34^2)/(2 * 55)

S = 2.56 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote