How many excess electrons must be distributed uniformly within the volume of an
ID: 1883755 • Letter: H
Question
How many excess electrons must be distributed uniformly within the volume of an isolated plastic sphere 21.0 cm in diameter to produce an electric field of 1350 N/C just outside the surface of the sphere? What is the electric field at a point 15.0 cm outside the surface of the sphere?
An insulating hollow sphere has inner radius a and outer radius b. Within the insulating material the volume charge density is given by (r)=r,where is a positive constant.
What is the magnitude of the electric field at a distance r from the center of the shell, where a<r<b
A point charge q is placed at the center of the hollow space, at r=0. What value must qhave (sign and magnitude) in order for the electric field to be constant in the region a<r<b?
What then is the value of the constant field in this region?
Explanation / Answer
1)
Gauss Law: EA = Q/ ======> Q = EA
Sphere surface area: A = 4r²: ======> Q = E4r² = Er²/k
(Calculate either with = 8.85×10 ¹² F/m or k = 8.99×10 Nm²/C²)
=> Q = 1350N/C*(0.105m)² / 8.99×10Nm²/C² = 1.66×10 C
(1.66×10 C) / (1.6×10 ¹C/electron) = 1.0375×10¹º = 10.4 billion electrons in excess.
E = kQ/r^2 = (8.99*10^9*1.66*10^-9)/(0.255)^2 = 229.5 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.