2 20 m/s (b) Find the acceleration of the block if the coefficient of kinetic fr
ID: 1883915 • Letter: 2
Question
2 20 m/s (b) Find the acceleration of the block if the coefficient of kinetic friction between the block and incline is 0.12.(Give the magnitude of the acceleration.) 1.12 m/s2 6. 0/2 points 1 Previous Answers Sercpt0 4P87 A m1 1.95-kg aluminum block and a m2-7.80-kg copper block are connected by a light string over a frictionless pulley. The two blocks are allowed to move on a fixed steel block wedge (of angle 8 32.0) as shown in the figure. Making use of this table, determine the following My Notes Ask Your Teacher Aluminum Copper Steel a) the acceleration of the two blocks Your response differs from the correct answer by more than 100%, m/s2 (b) the tension in the string 11.50 X Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. N Save Progress Home My Assignments Extension Reques Cosyrigh 2018 Cengage Leaning ill ReservedExplanation / Answer
here,
mass of alumunium block , m1 = 1.85 kg
mass of copper block , m2 = 7.8 kg
theta = 32 degree
a)
the accelration of the system , a = net force /effective mass
a = m2 * g * sin(theta) /(m1 + m2)
a = 7.8 * 9.81 * sin(32) /( 1.85 + 7.8)
a = 4.2 m/s^2
b)
for m1
the tension in the string , T = m1 * a
T = 1.85 * 4.2 N = 7.77 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.