Consider a po er ant located 5 km away ram a residential area, which uses o au A
ID: 1883933 • Letter: C
Question
Consider a po er ant located 5 km away ram a residential area, which uses o au A-4240 m c pper w e to transmit po era a cument a 7-9. no A Ha much more p er in w is dissinated in a en per w e tha 'd he n a sun o du ng ina Additional Materials eDook 282NA011.Tulonia A copper wire has a diameter of 1.872 mm. Wat manitude current flows when the drift speed is 2.04 mnýs? Take the density of cupper to be 9.92 10 kam3 speed related to the current flowing in a wire? Consider the fact that there is one free electron per copper atom when determining the charge density. AExplanation / Answer
i)
We know the equations are
P= i2 R
R = (l /A)
Given
i = 9 A
A = 42.40mm2 or 42.40x10-5m2
= 1.72 x 10-8 m
l = 55km = 55000m
R = (1.72x10-8) x (55000 /42.40x10-5)
R = 2.23
P = i2 R
P = (92) (2.23)
P =180.63 W
ii)
Magnitude of the current flow
Drift velocity is V = i / (n A e)
Here V = 2.04 mm/s , n = 8.92x103 kg/m3, e = 1.6 x10-19 coulombs
i = n A e V = (8.92 x103 )x (42.40x 10-5) x (1.6x10-19) x (0.00204)
please do the calculation part. You will get the final answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.