Chegg St elab A Fio B Fi Cutnell, Physics, 10e Help I System Announcements (1 Un
ID: 1884172 • Letter: C
Question
Chegg St elab A Fio B Fi Cutnell, Physics, 10e Help I System Announcements (1 Unread) PRINTER VERSIONBACK NEXT Chapter 22, Problem 09 22.4b is a 60.0-W bulb with a resistance of 217 2. The magnetic field has a magnitude of 0.394 T, and the length of the rod is 1.40 m. The only resistance in the a magnitude of circuit is that due to the bulb. What is the shortest distance along the rails that the rod would have to s ide for the bulb to remain lit for one-half second? Conducting rail Xx x Figure 22.4bExplanation / Answer
Given,
Resistance, R = 217 ohm
Magnetic field, B = 0.394 T
Length, l = 1.4 m
Power, P = v^2/R
Emf, e = sqrt(PR) = lvB
Emf, e = sqrt(60 x 217)
Emf, e = 114.11 V
so lvB = 114.11
Velocity, v = 114.11/(1.4 x 0.394)
Velocity, v = 206.86 m/s
Shortest distance, d = vt = 206.86 x 0.5 = 103.43 m
Comment in case any doubt please rate my answer....
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.