7] The planet Venus has about the same mass as Earth. The distance from the sun
ID: 1884289 • Letter: 7
Question
7] The planet Venus has about the same mass as Earth. The distance from the sun to Venus 1.08 x 10m^11m, while the distance from the sun to Earth is 1.50 x 1-^11 m . How many times greater is the force of gravity which Venus exerts on the sun than the force of gravity which Earth exerts on the sun?
(A) The force by Venus is about the same as the force by Earth
(B) The force by Venus is about 1.4 times the force by Earth
(C)The forceby Venus is about 1.9 times the force by Earth
(D) The force by Venus is about 2.7 times the force by Earth
(E) The force by Venus is less than the force by Earth
Explanation / Answer
The Gravitational Force between 2 bodies F = Gm1m2/d2 where G is gravitational constant ,m1 and m2 are the masses of bodies and d is the distance between them
so Force by Venus Fv = GMsMv/dv2
and Force by Earth Fe =GMsMe/de2
Given Mv = Me
Fv/Fe = GMsMv/GMsMe * de2/dv2
= 1*(1.5*1011)2/(1.08*1011) 2
=1.52/1.082
=1.9
ANS : Fv = 1.9 Fe
ANSWER = Option (C)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.