17. An engineer rides the ride in the problem above and decides the acceleration
ID: 1884477 • Letter: 1
Question
17. An engineer rides the ride in the problem above and decides the acceleration needs to be reduced 18. A ball whirls around on the end of a string, moving in a circle at a constant speed of 3.0 m/s. If it 19. If the string in the previous problem is replaced by a string 1.75 m long but the acceleration 20. Healthy adult humans have been shown to be able to detect accelerations as low as 10 mm/s2 (yes to 1.9 g's, but the speed should remain the same. What length of pole should be used? experiences an acceleration of 3 m/s2, how long (in m) is the string? remains unchanged, what is the ball's new speed (in m/s)? that's mm, not m). Given an airplane in flight at a cruising speed of 250 m/s, what is minimum turning radius (in km) that will go unnoticed by the passengers?Explanation / Answer
Only one question can be posted as per chegg guidelines and for question 17 ,question 16 was needed.
18.
Centriperal acceleration is given
a=V2/r
=>r=V2/a =32/3
r=3 m (which is the length of the string)
19.
Ball's new speed
V=sqrt[ar] =[3*1.75]
V=2.29 m/s =2.3 m/s (approx)
20.
From centripetal acceleration
a=V2/r
=>rmin =V2/a =250/(10*10-3)
rmin=25000 m=25 km
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.