Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

7-5. Calculate the daily volume of sludge produced in Problem 7-1 if the water c

ID: 1885093 • Letter: 7

Question

7-5. Calculate the daily volume of sludge produced in Problem 7-1 if the water contains 12 mg/l of suspended solids and it is assumed that all of the alum and suspended solids are removed during settling. Assume that the sludge settles to 1.9 % solids and that the dry solids have a specific gravity of 2.1.

7-1. Jar test results indicate that an alum [Al2(SO4)3 14H2O] dosage of 20 mg/l will be required to treat a raw water which has an alkalinity of 50 mg/l as CaCO3. Calculate the pounds per day of alum that must be fed to treat 5 MGD of water. ANSWER PROBLEM 7-1: 3800 pounds/day

Explanation / Answer

7-1) Given,

Dose of alum = 20 mg/l

Alkanility = 50 mg/l

Discharge = 5 MGD = 5 * 3.785 = 18.925 MLD (1 MGD = 3.785 MLD)

Total alkalinity = Discharge * Alkalinity = 18.925 * 50 = 946.25 kg/day

Total Alum = Discharge * Alum dose = 18.925 * 20 = 378.5 kg/day

Molecular wt. of alum = 666

Molecular wt. of alkalinity = 100

Alum required = (946.25 * 666) / (3*100) = 2100.675 kg/day

Alum that must be fed = 2100.675 - 378.5 = 1722.175 kg/day = 3800 pounds/day (1kg = 2.204 pounds)

7-5)

Mass of suspended solids = 18.925 * 12 = 227.1 kg/day

Sludge settles to 1.9% solids

dry solids specific gravity of 2.1

density = 20.6 kg/m3

Mass of solids in sludge = 0.019 * 227.1 kg/day = 4.315 kg/day

Volume of sludge = Mass / Density = 4.315 /20.6 = 0.20947 m3/day

Volume of sludge produced is 0.20947 m3/day

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote