Mr Shehroze wants to build a 3 story house in a newly WA developed housing socie
ID: 1885683 • Letter: M
Question
Mr Shehroze wants to build a 3 story house in a newly WA developed housing society in Lahore. His house is to be WA5 constructed at 1km distance from an Over-head Tank which has a height of 30m. He will be moving to the house with his 10 family members. He hires a Civil Engineer to design the pipe network of his residence proving him with plan and drawings of the house. Per capita water consumption per day is 200 L/Sec. Story height is limited to 3.5 m 1. If the water supply is continuous determine the water consumption of the family per week.Explanation / Answer
Percapita water demand is expressed in litres/person/day. Possibly it would be a printing mistake in the question that it mistyped 200litres/person/day as "200 L/s".
Per capita water consumption per day = 200L/person/day
Number of persons in the house = Mr Shehroz +10 family memebers= 11 nos
Amount of water consumed by 11 members per day =11*200= 2200L/day
Amount of water consumed by family per week = 2200 *7 =15400 Litres./week.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.