An Atwood’s machine consists of mass m1 = 1.5 kg connected to mass m2 = 2.5 kg b
ID: 1886026 • Letter: A
Question
An Atwood’s machine consists of mass m1 = 1.5 kg connected to mass m2 = 2.5 kg by a light string that passes over a disk–shaped pulley of radius R = 0.2 m and mass M = 2.0 kg. The string does not slip on the rim of the pulley. The pulley rotates, without friction, about a horizontal axis passing through the center of the pulley. For parts [a] through [d] below, consider the instant at which m2 has fallen through a distance of 2.0 m, assuming it started from rest. (Note: Use g = 10 m/s^2)
a. Using conservation of energy, find the speed of m2.
b. What is the magnitude of the radial acceleration of a point such as P on the rim of the pulley?
c. What is the magnitude of the tangential acceleration of point P on the rim of the pulley?
d. What is the magnitude of the net torque on the pulley?
Explanation / Answer
let v are the speeds of hanging masses and w is the angular speed of the pulley.
a) using conservation of energy
loss in gravitaional potential energy = gain in kinetic energy
(m2 - m1)*g*h = (1/2)*(m1 + m2)*v^2 + (1/2)*I*w^2
(m2 - m1)*g*h = (1/2)*(m1 + m2)*v^2 + (1/2)*(0.5*M*R^2)*w^2
(m2 - m1)*g*h = (1/2)*(m1 + m2)*v^2 + (1/4)*M*v^2 (since v = R*w)
(2.5 - 1.5)*9.8*2 = (1/2)*(1.5 + 2.5)*v^2 + (1/4)*2*v^2
==> v = 2.8 m/s
b) radial acceleration of a point P, a_rad = v^2/R
= 2.8^2/0.2
= 39.2 m/s^2
c) let a is the tangential acceleration of point P.
use, v^2 - u^2 = 2*a*h
a = (v^2 - u^2)/(2*h)
= (2.8^2 - 0^2)/(2*2)
= 1.96 m/s^2
d) Net torque on the pulley, Tnet = I*alfa
= I*(a/R)
= (0.5*M*R^2)*(a/R)
= 0.5*M*R*a
= 0.5*2*0.2*1.96
= 0.392 N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.