A pipe of diameter 0.1 m carries a gas with the following properties at a certai
ID: 1886325 • Letter: A
Question
A pipe of diameter 0.1 m carries a gas with the following properties at a certain cross- section: p = 200 kPa ; T = 40 C; v = 1 m3/kg ; V = 10 m/s .
A)
Determine the mass flow rate (m) in units kg/s
Express your answer to three significant figures.
B)
Determine the volume flow rate in units m^3/s
Express your answer to four significant figures.
C)
Determine the specific kinetic energy (ke) in units kJ/kg
Express your answer to four significant figures.
D)
Determine the flow rate of kinetic energy (KE) in units kW
Express your answer to four significant figures.
Explanation / Answer
Given that,
Pressure P = 200 kPa
T = 40 oC
density r = 1 kg/m^3
velocity V = 10 m/s
Diameter of pipe d = 0.1 m
area A = pi*d^2 / 4 = 0.00785 m^2
(a)
mass flow rate,
m/t = r V A
m/t = 1*10*0.00785
m/t = 0.0785 kg/s
(b)
volume flow rate,
V = area * velocity
V = 0.00785 * 10
V = 0.0785 m^3 / s
(c)
specific kinetic energy ,
Ke = (1/2)v^2
Ke = (1/2)*10^2
Ke = 50 J/kg
Ke = 0.05 kJ / kg
(d)
flow rate of kinetic energy,
KE = (1/2) * (m/t) * v^2
KE = (1/2) * 0.0785 * 10^2
KE = 3.925 W
KE = 0.003925 kW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.