A large tank initially holds 1200 L of a brine solution in which 300 kg of salt
ID: 1887196 • Letter: A
Question
A large tank initially holds 1200 L of a brine solution in which 300 kg of salt is dissolved. For the first 10 min of operation, valve A is open, adding 6L/min of brine containing a 4 kg/L salt concentration. After 10 min, valve B is switched in, adding 2 kg/L concentration at 6 L/min. The exit valve removes 6 L/min, thereby keeping the volume constant.A.) Set up an IVP(initial value problem) using the step function
b.) Solve it to find the mass of salt in the tank at t minutes after the process begins,
A picture of the two tanks would be lovely
Explanation / Answer
If Q(t) gives the amount of the salt dissolved in the liquid in the tank at any time t, we have
Rate of change of Q(t) = dQ/dt = Rate at which Q(t) enters the tank - Rate at which Q(t) exits the tank
Rate at which Q(t) enters the tank = (flow rate of liquid entering) x (concentration of salt in liquid entering)
Rate at which Q(t) exits the tank = (flow rate of liquid exiting) x (concentration of salt in liquid exiting)
Concentration of exiting solution at time t is = Amount of salt in the tank at any time t / Volume of solution at any time t
Since, entry and exit flow rates are same (both are 6 L/min), Voume of tank at any time t remains constant = 1200 L
So, for t <= 10, Q'(t) = 6 *4 - 6*(Q/1200), Q(0) = 300 kg
and for t >= 10, Q'(t) = 6 *2 - 6*(Q/1200), Q(10) = calculated from above DE
Solving first DE, for t <= 10, Multiplying both the sides by e^(6t/1200) we get
Q' * e^(6t/1200) + (6Q/1200) * e^(6t/1200) = 24*e^(6t/1200)
(Q * e^(6t/1200))' = 24*e^(6t/1200)
Integrating both the sides, Q * e^(6t/1200) = (24*1200/6)*e^(6t/1200) + c1
At t = 0, Q = 300, so 300 = (24*1200/6) + c1
c1 = -4500
So, Q * e^(6t/1200) = (24*1200/6)*e^(6t/1200) - 4500
or Q * e^(6t/1200) = 4800*e^(6t/1200) - 4500
or Q = 4800 - 4500*e^(-6t/1200)
thus at t = 10, Q = 519.467 kg
Using this to solve second DE, for t >= 10, Q'(t) = 6 *2 - 6*(Q/1200), Q(10) = 519.467 kg
Q * e^(6t/1200) = (12*1200/6)*e^(6t/1200) + c2
At t= 10, Q = 519.467
so c2 = -1976.949
so, Q * e^(6t/1200) = (12*1200/6)*e^(6t/1200) - 1976.949
or Q = 2400 - 1976.949*e^(-6t/1200)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.