A particle A; of mass 1 kg: moves along a frictionless horizontal track. The par
ID: 1890401 • Letter: A
Question
A particle A; of mass 1 kg: moves along a frictionless horizontal track. The particle is attached to a fixed point O by a model damper, and to another point B by a model spring as shown in the diagram. The two points O and B are a distance 2 meters apart on the track. The damping constant is 7.34 Ns m-1. The spring has stiffness 17.36 Nm-1 and natural length 1.004 meter. The displacement of the particle, x is measured from O. Calculate the equilibrium position of the particle, measured from O, giving your answer to 3 decimal places.Explanation / Answer
at equilibrium x will be constant,
=> x' = x'' = 0
force equation : F = mx'' = 0
=> F(spring) - F(damper) = 0
=> F(spring) - B*x' = 0
=> F(spring) - 0 = 0
=> F(spring)
=> k*l = 0
=> l = 0
=> (2-x) - lo = 0
=> x = 2 - lo
=> x = 2 - 1.004
=> x = 0.996 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.