Suppose that MegaInsurance classifies people into one of three categories: good
ID: 1891859 • Letter: S
Question
Suppose that MegaInsurance classifies people into one of three categories: good risks, average risks,and bad risks. Historical data indicates that the probability that a good risk person is accident-free during a 1-year
period is 0.95; for an average-risk person, it is 0.85, and for a bad-risk person it is 0.70. Suppose that 22% of people
are good risks, 50% are average risks, and 28% are bad risks. What fraction of the population is involved in an
accident in any one year? If Joe (a policyholder at MegaInsurance) had no accidents in 2011, what is the probability
Joe is a good-risk person? an average-risk person?
Explanation / Answer
ood risk = 5 : 95 (20%) average risk = 15 : 85 (50%) bad risk = 30 : 70 (30%) q1 P(involve in accident) = 0.05*0.2 + 0.15*0.5 + 0.3*0.3 = 0.010 + 0.075 + 0.09 = 0.175 / 1 = 7 / 40 q2 P(good risk | no accidents) = 0.95*0.2 / (0.95*0.2 + 0.85*0.5 + 0.7*0.3) = 0.190 / (0.190 + 0.425 + 0.21) = 0.190 / 0.825 = 0.2303 q3 P(average risk | no accidents) = 0.85*0.5 / (0.95*0.2 + 0.85*0.5 + 0.7*0.3) = 0.425 / (0.190 + 0.425 + 0.21) = 0.425 / 0.825 = 0.5152
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.