The energy difference between the first excited state of mercury and the ground
ID: 1893510 • Letter: T
Question
The energy difference between the first excited state of mercury and the ground state is 4.86 eV.(a) If a sample of mercury vaporized in a flame contains 10^20 atoms in thermal equilibrium at 1600K, calculate the number of atoms in the n = 1 (ground) and n = 2 (first excited) states. (Assume Maxwell- Boltzmann distribution applies and that the n = 1 and n = 2 states have equal statistical weights).
I know the MB distribution is f(E) = Ae^(-E/KbT), and since these are equal in weight:
n1 = Ae^(-E1/KbT) and n2 = Ae^(-E2/KbT). Therefore, n2/n1 = e^(-deltaE/kbT). Also, n1+n2 = N. Using these two equations, I solved and got n2 = 49100 atoms, which is insanely small compared to the 10^20 atoms, which can't be right.
Explanation / Answer
Well it seams you do the right work The excitation potential for mercury is 5.0 ev. So it is not a surprise that at such a high energy you have vary small number of particles in the ground state.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.