One end of a cord is fixed and a small 0.530-kg object is attached to the other
ID: 1895322 • Letter: O
Question
One end of a cord is fixed and a small 0.530-kg object is attached to the other end, where it swings in a section of a vertical circle of radius 3.00 m, as shown in the figure below. When ? = 16.0°, the speed of the object is 8.20 m/s.(a) At this instant, find the tension in the string.
T = N
(b) At this instant, find the tangential and radial components of acceleration.
ar = m/s2 inward
at = m/s2 downward tangent to the circle
(c) At this instant, find the total acceleration.
atotal = m/s2 inward and below the cord at °
Explanation / Answer
tension = mv^2/r + mg cos(16) = 16.87 N tangential = v^2/r + gcos(16)= 31.83 m/sec^2 normal = gsin(16) = 2.7 m/sec^2 total acceleration = 31.944 m/sec^2 at an angle of 4.84degrees below the cord
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.