Three forces are applied to a wheel of radius 0.290 m, as shown in the figure be
ID: 1895328 • Letter: T
Question
Three forces are applied to a wheel of radius 0.290 m, as shown in the figure below. One force (F1 = 12.0 N) is perpendicular to the rim, one (F2 = 9.05 N) is tangent to it, and the other one (F3 = 13.3 N) makes a 40.0 angle with the radius. What is the net torque on the wheel due to these three forces for an axis perpendicular to the wheel and passing through its center? (Let counterclockwise torques be positive.)
Explanation / Answer
torque =r x f T1 = 0 x F1 = 0 T2 = 9.05 X .29 = 2.6245 Nm T3 = 13.3 x Sin40 x.29 = 2.47923 Nm not torque = T2 - T3 =2.6245- 2.47923 = 0.14527 Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.