Two metal electrodes of size 2.0 cm \\times 2.0 cm are spaced 1.3 mm apart and c
ID: 1895953 • Letter: T
Question
Two metal electrodes of size 2.0 cm imes 2.0 cm are spaced 1.3 mm apart and connected by wires to the terminals of a 9.0 { m V} battery.A- What is the charge on each electrode?
Express your answer using two significant figures. Answer Q1= _______pC.
B- What is the potential difference between electrodes?
Express your answer using two significant figures. Answer Delta V1= ________V
C- The wires are disconnected, and insulated handles are used to pull the plates apart to a new spacing of 2.0 mm.
What is the charge on each electrode?
Express your answer using two significant figures. Answer Qf= _________pC
D- What is the potential difference between electrodes?
Express your answer using two significant figures. Answer Delta Vf=_________ V
Explanation / Answer
a) C= e0 2E-2^2/1.3E-3=2.72 pF now use Q=CV=2.72pF*9V=25pC b) since its hooked up to a battery V=9V c) there is no where for the charge to go so Q = 25 pC d) now we use Q=CV but now C= e0 2E-2^2/2E-3=1.77E-12 F so V= Q/C=25pC/1.77pF=18 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.