14A. Suppose a population of flour beetles has 10,000 individuals. There are two
ID: 189613 • Letter: 1
Question
14A. Suppose a population of flour beetles has 10,000 individuals. There are two alleles possible for the gene that determines body color: red (B), and black (b). BB and Bb beetles are red, while bb individuals are black. Assume the population is at Hardy–Weinberg equilibrium, with equal frequencies of the two alleles.
What would be the expected frequency of red beetles?
14B. What would be the expected frequency of black beetles in the population as described in A?
14C. Assuming that Hardy-Weinberg equilibrium remains in effect, what would be the expected frequencies of BB, Bb, and bb individuals after 100 generations?
14D. What would be the expected red (B) allele frequency if 10,000 black individuals migrated into the population?
14E. What would be the expected black (b) allele frequency after the migration described in part D?
14F. Violation of what two Hardy-Weinberg assumptions could return the population to the original allele frequencies (described in A)? Briefly explain how each violation would return the population to the original allele frequencies in 1-2 sentences (each).
BB = 0.5, bb = 0.5Explanation / Answer
14A.
From Hardy-Weinberg equilibrium, p2+2pq+q2 = 1. Also, p+q = 1. Given in question, p=q(assume, p=q=0.5)
Expected Frequency of Red beetles = p2 + 2pq = 0.25+0.5 = 0.75
14B.
Expected Frequency of black beetles = 1.00-0.75 = 0.25
14C.
Option 4. If Hardy-Weinberg effect remains, population frequency will not change.
14D.
after migration, population size = 20000, red = 7500, black = 12500
expected red allele frequency = 7500/20000 = 0.375
14E.
expected black allele frequency = 12500/20000 = 0.625
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.