I don\'t need the work really, only answers. The conducting rod shown in the fig
ID: 1896231 • Letter: I
Question
I don't need the work really, only answers. The conducting rod shown in the figure 30-56 has length L and is being pulled along horizontal, frictionless, conducting rails at a constant velocity. The rails are connected at one end with a metal strip. A uniform magnetic field, directed out of the page, fills the region in which the rod moves. Assume that L = 9.4 cm, the speed of the rod is v = 4.4 m/s, and the magnitude of the magnetic field is B = 1.7 T. (a) What is the magnitude of emf induced in volts in the rod? (b) What is the current in amperes in the conducting loop? Assume that the resistance of the rod is 0.35 ? and that the resistance of the rails and metal strip is negligibly small. (c) At what rate is thermal energy being generated in the rod? (d) What force on the rod is needed to maintain its velocity? (e) At what rate does this force do work on the rod?
Explanation / Answer
a) motional emf = BLv= 1.7*9.4E-2 * 4.4=0.703 b) emf = IR so I= emf/R= 0.703/0.35=2 A c) P = I V = 2 * 0.703= 1.406 W d) the force has to overcome the magnetic force so F= I L B = 2 * 9.4E-2 * 1.7 = 0.3196 N e) P = F v = 0.3196 * 4.4 = 1.406 makes sense since the energy comes from the force and is bled off by the heat
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.