A magnetic is dropped from a height of 2.0 m above a metal ring. As the magnet p
ID: 1896319 • Letter: A
Question
A magnetic is dropped from a height of 2.0 m above a metal ring. As the magnet passes through the center of the ring, it is aligned with the north pole of the magnet downward. The magnet has a magnetic field strength of 100 T at its poles, and the diameter of the ring is 10 cm. The resistance of the ring is 100 ohm . What is the maximum emf induced in the ring? What is the maximum current induced in the ring? What is the direction of current induced in the ring? (looking down at the ring from above).Explanation / Answer
1. induced emf = BA = 100*3.14*25*10^-4 = 0.7850 volts
2. induced current = 0.7850/100 = 0.0078 amps
3. from north to south
1. induced emf = - AdB/dt
= -100/0.5 = 200 volts
2. induced emf at 1s = 100 volts
3. induced current i = /R = 200/200 = 1 amp, direction would be downwards
4. at 2 secs = -100/2 = 50volts
current i = 50/200 = 0.25 amps, in downward direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.