Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A Josephson junction (A = 8.9 x 10^-6 m^2) is made from two films of the same ma

ID: 1896550 • Letter: A

Question

A Josephson junction (A = 8.9 x 10^-6 m^2) is made from two films of the same material, each with a concentration of 1.8 x 10^29 electrons/m^3). The insulator that separates these films has resistivity of 31.1 ohm-m, and has a potential energy barrier height of

1.25 x 10^-4 eV.

(c) When a 5.0

Explanation / Answer

a) potential energy = 1.25 x 10^-4 eV ==> potential = /e = 1.25 * 10^-4 V R = /2.2m = 5.68*10^-2 ohm R= resistivity * thickness/area ==> thicness = 1.62 * 10^-8 m b) sice R of superconductor is = 5.68*10^-2 ohm ==> V = ir = 2.49*10^-4 V c) amp = 5/5.68 = .88*10^-4 freq = I/e*no of ele = .88*10^-4/1.6*10^-19*1.8*10^29*8.9*10^-6*1.62 * 10^-8 = .022 Hz we cant solve the problem with out the first condition

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote