A diver of mass 60 kg: on entering water with an initial velocity of 14.87 ms-1,
ID: 1896552 • Letter: A
Question
A diver of mass 60 kg: on entering water with an initial velocity of 14.87 ms-1, experiences a force of resistance, due to the water opposing motion, of magnitude 180v Newtons, where v is the velocity of the diver in m s-1. In addition to the force of gravity, the diver also experiences a constant upward buoyancy force of 720 N. Take the origin of motion to be at the surface of the water. The magnitude g of the acceleration due to gravity can be taken as 10 m s-1. Calculate the maximum depth, in metres, the diver will submerge. Give your answer to 3 decimal places.Explanation / Answer
its a simple physics problem involving calculus.
net force is Y direction = (force of gravity) - (force of buoyoncy) -(resistance force by water)
= (60 x 10) - 720 - 180v
= 600 - 720 - 180v
so net acceleration = (-120 -180v)/60 ......... net acceleration= net force / mass
ie dv/dt = -(3v + 2)
or
dv/(3v + 2) = -dt
integration both sides and taking limits as: when t= 0 v= 14.8,
when t= t, v=v(t)
so we have final value as
[ln(3v + 2)]14.8v = [-3t]t0
=> ln[(3v + 2)/(3x 14.87 + 2)] = -3t
=> ln(3v+2/46.61) = -3t
or 3v + 2 = 46.61e-3t
or 3v = 46.61e-3t - 2
or v = 15.536e-3t - 2/3
now dx/dt = 15.536e-3t - 2/3
dx = (15.536e-3t - 2/3)dt
integrating both sides we get: and taking limits as: when t=0, x=0 and when t= t, x= x(t)
x(t) = -5.178e-3t - (2/3)t + 5.178
now maximum depth will be when net velocity will be 0 in the water
ie v=0
which gives t = 1.05 s
so putting the value of t in depth vs time equation we get
x(1.05)= -5.178e-3(1.05) - (2/3)(1.05) + 5.178 = 4.256m
so maximum depth the diver will go is 4.256m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.