A loaded sled of mass 12 kg rests on a plane inclined at 20 degree to the horizo
ID: 1896985 • Letter: A
Question
A loaded sled of mass 12 kg rests on a plane inclined at 20 degree to the horizontal Between the sled and the plane the coefficient of static friction is 0.28, and the coefficient of kinetic friction is 0.16 A rope is pulling the sled up the plane. What is the minimum magnitude of the pulling force. parallel to the plane, which will prevent the sled from slipping down the plane? Include a free body diagram What is the magnitude of the pulling force that will start the sled moving up the plane Include another free body diagram What value of the pulling force is required to move the block up the plane at a constant velocity?Explanation / Answer
a)F=12gsin20-12gcos20*.28 F is up the plane mgsin20 down the plane N=12gcos20 perpendicular to the plane 12gcos20*.28 upwards F=9.28 N b)F=12gsin20+12cos20*.28=71.16 N c)F=12gsin20+12cos20*.16=57.9 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.