A rod is pulled along a rail by a constant external force. The length of the rod
ID: 1897191 • Letter: A
Question
A rod is pulled along a rail by a constant external force. The length of the rod b/t the rails is 38cm. The magnetic field point upward b/t the rails has a constant value 0.885T. The circuit has resistance of 0.75omega.Show the direction of B
Show the direction of the induced current.
The external force produces a constant velocity of 17.6 cm/s for the rod. What is the current in the loop formed by the rails and the rod?
Demonstrate that at this particular speed the magnetic force on the bar is equal to the net external force. Fext Fext =26.5 mN
Explanation / Answer
The direction of B will be upward
The direction of induced current will be clockwise.
If the rod moves with a speed of 17.6m/s
then the induced current i will be
i = Bvl/R= 0.885 x 0.176 x 0.38/0.75 = 0.07892A
Magnetic force on the bar
Fext = Bil = 0.885 x 0.07892 x 0.38 = 26.5 mN
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.