A solid uniform disk of mass M = 9.1 kg and radius R = 23 cm rests with its flat
ID: 1897233 • Letter: A
Question
A solid uniform disk of mass M = 9.1 kg and radius R = 23 cm rests with its flat surface on a frictionless table (i.e., the axis of the cylinder is perpendicular to the table.) The diagram shows a top view. A string is wrapped around the rim of the disk and a constant force of F = 118 N is applied to the string. The string does not slip on the rim.a) What is the acceleration of the center of mass?
a = m/s2
b) What is the angular acceleration about the center of mass?
a = rad/s2
The next 5 questions refer to a time 1.1 s after the force is first applied.
c) How far has the disk moved?
d = m
d) Through what angle has the disk turned?
q = rad
e) What is the translational speed of the disk?
v = m/s
f) What is the angular velocity about the center of the disk?
w = rad/s
g) What is the total kinetic energy of the disk?
KE = J
Explanation / Answer
No diagram is given.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.