A car has a total mass of 1800kg. The volume of air space in the passenger compa
ID: 1897690 • Letter: A
Question
A car has a total mass of 1800kg. The volume of air space in the passenger compartment is 5.00m^3. The volume of the motor and front wheels is 0.750m^3 and thevolume of the rear wheels, gas tank, and trunk is 0.800m^, water cannot enter these areas. The car is parked on a hill; the handbrake cable snaps and the car rolls down the hill into a lake. (a) At first, no water enters the passenger compartment. How much of the car, in cubic meters, is below the water surface with the car floating. (b) As water slowly enters, the car sinks. How many cubic meters of water are in the car as it disappears below the water surface? (The car with a heavy load in the trunk, remains horizontal.)
Explanation / Answer
a) it needs to displace its weight to float. So 1800 kgs. Since water is 1000 kg per m^3 it must displace 1.8m^3 b) Motor/ front wheels = .75m^3 Rear end = .8 m^3 Passenger air volume is 5m^3 So 5-.8-.75=3.45 Also subtract 1.8 already underwater (from A) = 1.65 Original cabin capacity was 5m^3, so volume of water that has entered = 5-1.65=3.35m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.