A 15.5cm diameter circular loop of wire is in a 1.48T magnetic field. It is remo
ID: 1898303 • Letter: A
Question
A 15.5cm diameter circular loop of wire is in a 1.48T magnetic field. It is removed from the field in 0.120s. What is the average induced emf? Answer: A 8.50cm diameter wire coil is initially oriented so that its plane is perpendicular to a magnetic field of 0.690T pointing up. During the course of 0.180s, the field is changed to one of 0.350T pointing down. What is the average induced emf in the coil? Answer: A conducting rod is pulled horizontally with constant force F = 4.80 N along a set of rails separated by d= 0.440 m. A uniform magnetic field B = 0.700T is directed into the page. There is no friction between the rod and the rails, and the rod moves with constant velocity v= 3.50 m/s. Using Faraday's Law, calculate the induced emf around the loop in the figure that is caused by the changing flux. Assign clockwise to be the positive direction for emf. Answer: The emf around the loop causes a current to flow. How large is that current? (Again, use a positive value for clockwise direction.) Answer:Explanation / Answer
1. (pi*15.5*15.5/4)*1.48/.012=23260
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.