A) Two 10 Ohms resistors are connected to a 5 V battery. Under which conditions
ID: 1898310 • Letter: A
Question
A) Two 10 Ohms resistors are connected to a 5 V battery. Under which conditions (parallel or series) will the battery supply the most power and how much power will the battery supply? B) Three 15 ? resistors are connected in parallel. What battery potential is required such that each resistor carries a current of 0.5 A? C) A resistor of resistance R is connected to a battery that supplies potential V. This circuit dissipates a power P. If the resistance is doubled and the potential stays constant, what is the new power in terms of P? A) 4P B) P C) P/2 D) P/4 E) 2PExplanation / Answer
A) in series
R = 20
i = 5/20 = 0.25
P = i2R = 1.25 W
in parallel
R = 5
i = 1A
P = 0.52 x 10 x 2
P = 5 J
hence power is more in parallel connection
B) R = 5
hence,
total current i = 3 x 0.5 = 1.5
V = iR = 1.5 x 5 = 7.5 V
C) P = V2/R
now if R is doubled
P' = P/2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.