Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Life saver grading for complete step by step answer only. Thank you. Two moles o

ID: 1898541 • Letter: L

Question

Life saver grading for complete step by step answer only. Thank you.

Two moles of an ideal diatomic gas have an initial pressure of 4.00 atm and initial volume of 16.0 L. The molecules in the gas can translate and rotate but not vibrate. The gas is compressed at constant pressure to a new volume of 8.00 L. What are the initial and final temperatures of the gas? How much work is done by the gas during this process? How much heat is absorbed by the gas during this process? What is the change in the internal energy of the gas during this process?

Explanation / Answer

n=2moles          P1=4atm    V1=16L

P2=P1    V2=8L

a)PV=nRT

P1V1/T1=P2V2/T2=nR

slove it for T1 and T2

b)work done W=PdV=P(V2-V1)=nR(T2-T1)=4*10^5*8

c)dQ=dW+dU

dU=Cv dT

Cv =3 R for an ideal gas

d)dU=Cv dT

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote