Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a particle with initial velocity v that has magnitude 12.0 m/s and is d

ID: 1899494 • Letter: C

Question

Consider a particle with initial velocity v that has magnitude 12.0 m/s and is directed 60.0 degrees above the negative x axis. What is the x component v_x of v? What is the y component v_y of v? The motion diagram for a projectile is displayed, as are the motion diagrams for each component. The x-component motion diagram is what you would get if you shined a spotlight down on the particle as it moved and recorded the motion of its shadow. Similarly, if you shined a spotlight to the left and recorded the particle's shadow, you would get the motion diagram for its y component. How would you describe the two motion diagrams for the components? Look at this applet. The motion diagram for a projectile is displayed, as are the motion diagrams for each component. The x-component motion diagram is what you would get if you shined a spotlight down on the particle as it moved and recorded the motion of its shadow. Similarly, if you shined a spotlight to the left and recorded the particle's shadow, you would get the motion diagram for its y component. How would you describe the two motion diagrams for the components?

Explanation / Answer

a). x component of v Vx=12cos(180-60) =-6 m/s b).y component of v Vy=12sin(180-60) =6sqrt(3)=10.39 m/s it means the particle is travelling at velocity in vector form V=-6 i + 10.39 j

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote