Two parallel plates having charges of equal magnitude but opposite sign are sepa
ID: 1900573 • Letter: T
Question
Two parallel plates having charges of equal magnitude but opposite sign are separated by 16.0 cm. Each plate has a surface charge density of 48.0 nC/m2. A proton is released from rest at the positive plate.(a) Determine the magnitude of the electric field between the plates from the charge density.
kN/C
(b) Determine the potential difference between the plates.
V
(c) Determine the kinetic energy of the proton when it reaches the negative plate.
J
(d) Determine the speed of the proton just before it strikes the negative plate.
km/s
(e) Determine the acceleration of the proton.
m/s2 towards the negative plate
(f) Determine the force on the proton.
N towards the negative plate
(g) From the force, find the magnitude of the electric field.
kN/C
(h) How does your value of the electric field compare with that found in part (a)?
Explanation / Answer
V = E/r E = s/e = (42*10^-9)/(8.85*10^-12) = 4745.76 N/C Therefore V = 4745.76/.25 = 18983.04 N/Cm Force = Eq = 4745.76*0.25^2*42*10^-9 = 1.2*10^-5 N Acceleration = (1.2*10^-5)/(1.6*10^-19) = 7.5*10^13 m/sec^2 v^2 - u^2 = 2as Therefore v = v2as = sqrt(2*7.5*10^13*0.25) = 6123724.36 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.