A tetherball apparatus consists of a ball attached to a 2.10 m rope that is atta
ID: 1900878 • Letter: A
Question
A tetherball apparatus consists of a ball attached to a 2.10 m rope that is attached in turn to the top of a 2.50 m tall pole. The ball is struck such that it moves horizontally around the pole. Immediately after the ball is struck, it moves at 3.34 m/s, and experiences a centripetal acceleration of 0.842g (where g is the acceleration due to gravity of a falling object near Earth's surface). If the resulting path of the ball is approximately a circle, what is the height h of the ball above the ground?Explanation / Answer
if rope is making an angle with pole than ,
on ball , in vertical,
Tcos = mg
in horizontal, Tsin = mv2 / lsin
centripiatl acc. given mv2 / lsin = 0.842g
m3.342 / 2.10sin = 0.842 x 9.81
m/sin = 1.56
Tsin / Tcos = mv2 /mlgsin
tan = 3.342 / 2.10 x 9.81 x sin
sin2 = 0.542cos
1 - cos2 = 0.542cos
cos2 + 0.542cos - 1 = 0
cos = 0.765
= 40.09 degrees
h = 2.50 - 2.10cos40.09 = 0.89 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.