These coils have a radius R = 33 cm. The distance between the coils is, of cours
ID: 1901404 • Letter: T
Question
These coils have a radius R = 33 cm. The distance between the coils is, of course, also d = 33 cm (otherwise they would not form a Helmholtz system). Each coil has 72 turns. As explained above, we will not measure the current but rather the voltage across a 0.01 Ohm shunt. Using all these values, we can obtain a very simple expression for the magnetic field as a function of the shunt voltage: B = (constant)Vshunt What is the value of this constant, in T/V? This is equation 4. Write the expression, with the correct value of the constant, in the appropriate space at the bottom of part 2 in the lab write-up.Explanation / Answer
B = (4/5)^3/2 * (µNI/R) here I = Vshunt / 0.01 so , B = (4/5)^3/2 * (µNVshunt/0.01R) = (4/5)^3/2 * (µN/0.01R) Vshunt (constant) = (4/5)^3/2 * (µN/0.01R) = (4/5)^(3/2)*(4*pi*10^-7*72/0.33) = 0.000196183917 T/V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.