Professional baseball pitchers can deliver a pitch which can reach the blazing s
ID: 1901870 • Letter: P
Question
Professional baseball pitchers can deliver a pitch which can reach the blazing speed of 100 mph (miles per hour). A local team has drafted an up-and-coming left handed pitcher who can consistently throw at 93.50 mph. Assuming the ball has a mass 144.0 g and has this speed just before a batter would make contact, how much kinetic energy does the ball have? K ball = ______ J How high would the ball need to be dropped from to attain the same energy (neglect air resistance)? (The acceleration due to gravity is 9.81 m/s2.) h ball= ________ m
Explanation / Answer
a)93.5mph=41.8m/s
Kball=0.5mv2=0.5*0.144*43.82=138.1J
b)Conserving energy,
mgh=0.5mv2
h=v2/2g=89.1m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.