A three-way lightbulb has two filaments with resistances R1 and R2 connected in
ID: 1901993 • Letter: A
Question
A three-way lightbulb has two filaments with resistances R1 and R2 connected in series. The resistors are connected to three terminals, as indicated in the figure (Figure 1) , and the light switch determines which two of the three terminals are connected to a potential difference of 120V at any given time. When terminals A and B are connectedto 120V the bulb uses 80 W of power. WhenterminalsAand Care connected to 120Vthe bulb uses 40 W of power.
What is the resistance R2?_________(ohms)
How much power does the bulb use when 120V is connected to terminalsBand C? ____________=W
Explanation / Answer
Using Power = Voltage^2 / Resistance a) R1 = 120^2 / 80 = 189.5 ohms b) (R1 + R2) = 120^2 / 40 c) P = 120^2 / 108 = 133.3 watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.