Two railroad freight cars with masses 120Mg and 170Mg approach with equal speeds
ID: 1902246 • Letter: T
Question
Two railroad freight cars with masses 120Mg and 170Mg approach with equal speeds of 0.360m/s. They collide, the lighter car rebounding opposite its original direction at 0.300m/s. Find the velocity of the heavier car after the collision. Assume the original direction of the lighter car is positive. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. upsilon = What fraction of the original kinetic energy was lost in this inelastic collision? Express your answer using two significant figures. f =Explanation / Answer
Conserving momentum,
120*0.36-170*0.36=120*-0.3+170v
Solving for v,
v=0.11m/s
Energy lost=0.5*0.362*(120+170)-0.5*120*0.32-0.5*170*0.112=12.439
Initial energy=0.5*0.362*(120+170)=18.792
Fraction lost=12.439/18.792=0.66=66%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.