At amusement parks, there is a popular ride where the floor of a rotating cylind
ID: 1902403 • Letter: A
Question
At amusement parks, there is a popular ride where the floor of a rotating cylindrical room falls away, leaving the backs of the riders "plastered" against the wall. Suppose the radius of the room is 3.08 m and the speed of the wall is 10.6 m/s when the floor falls away. The source of the centripetal force on the riders is the normal force provided by the wall. (a) How much centripetal force acts on a 70.2 kg rider? (b) What is the minimum coefficient of static friction that must exist between the rider's back and the wall, if the rider is to remain in place when the floor drops away?Explanation / Answer
a)
F = m v2/R = 70.2*10.6*10.6/3.08 = 2561 N
b)
= mg/N = 70.2*9.8/2561 = 0.269
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.