A point mass consisting of 26 charged particles travels at a velocity of magnitu
ID: 1902930 • Letter: A
Question
A point mass consisting of 26 charged particles travels at a velocity of magnitude 7.80 x 107 m/s through a uniform magnetic field of magnitude 10.2 T. Each charged particle has a charge of -12e and a mass of 3.60 x 10-29 kg. The angle between the velocity of the mass and the direction of the magnetic field is 18.0 degrees. What is the magnitude of the force on the point mass due to rthe magnetic field? What is the magnitude of the acceleration of the point mass due to traveling in the magnetic field?Explanation / Answer
F due to one charge F=q(vXB)= for n charges f=n*q(vXB)=-12*26*1.6*10^-19(10.2*7.80*10^7)sin18 = 12273*10^-12N b)a=F/m=12273*10^-12/3.6*10^-29= 3.4*10^20 m/sec^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.