A 38.0 kg box initially at rest is pushed 4.00 m along a rough, horizontal floor
ID: 1903435 • Letter: A
Question
A 38.0 kg box initially at rest is pushed 4.00 m along a rough, horizontal floor with a constant applied horizontal force of 150 N. If the coefficient of friction between box and floor is 0.300, find the following. (a) the work done by the applied force ________J ??? (b) the increase in internal energy in the box-floor system due to friction __________J ??? (c) the work done by the normal force _____________ J ???? (d) the work done by the gravitational force ___________ J ?? (e) the change in kinetic energy of the box _____________ J ??? (f) the final speed of the box ______________m/s ???Explanation / Answer
A= 150 - 0.3 X 38 X 9.8 / 38 = 1.007 m/s^2 a.work done = 150 X 4 = 600 J b. FXD= 446.88 J c. work by normal force = 0 d. work by gavitational force= 0 e. kinetic energy = 1/2 mv^2 v= sqrt( 2as) = sqrt( 2 X 1. X 4) = 2.82 KE= 152 J f= v= 2.82 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.