Two metal disks, one with radius R_1 = 2.56cm and mass M_1= 0.820cm and the othe
ID: 1903628 • Letter: T
Question
Two metal disks, one with radius R_1 = 2.56cm and mass M_1= 0.820cm and the other with radius R_2 = 5.02 and mass M_2= 1.64 , are welded together and mounted on a frictionless axis through their common center. (Figure 1) . A)What is the total moment of inertia of the two disks? B)A light string is wrapped around the edge of the smaller disk, and a 1.50-kg block, suspended from the free end of the string. If the block is released from rest at a distance of 1.99 above the floor, what is its speed just before it strikes the floor? C)Repeat the calculation of part B, this time with the string wrapped around the edge of the larger disk.
Explanation / Answer
total moi = 0.5 m1r1^2 + 0.5 m2r2^2 = 2.34X10^-3 T- mg= ma TX R1 = I alpha a= R1X alpha v^2 - u^2 = 2aS we get v from here. S= 1.99 m for second part, T X r2 = I alpha a= R2 alpha apply same for remaining problem
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.