The car in the loop-the-loop shown weighs 400 lb with its passengers. It starts
ID: 1903778 • Letter: T
Question
The car in the loop-the-loop shown weighs 400 lb with its passengers. It starts at a height h from the ground at rest. if it has speed 45 ft/s at the end of the ride, and R = 12 ft, find:
a) the kinetic energy, potential energy, and total energy at points a and b.
b) the value of h.
The car in the loop-the-loop shown weighs 400 lb with its passengers. It starts at a height h from the ground at rest. if it has speed 45 ft/s at the end of the ride, and R = 12 ft, find: a) the kinetic energy, potential energy, and total energy at points a and b. b) the value of h.Explanation / Answer
a)
1 ft = 0.3048 meters
1 lb = 4.4482 N
point (a):
total energy = E_total = 0.5 m v^2
E_total = 0.5*(400*4.4482/9.8)*45*0.3048*45*0.3048 = 17078 J
E_potential = m g R = (400*4.4482)*12*0.3048 = 6507.9 J
E_kinetic = 17078 - 6507.9 = 10570 J
-------------------------------
point (b):
total energy = E_total = 0.5 m v^2
E_total = 0.5*(400*4.4482/9.8)*45*0.3048*45*0.3048 = 17078 J
E_potential = m g R = (400*4.4482)*2*12*0.3048 = 13016 J
E_kinetic = 17078 - 13016 = 4062 J
b)
m g h = 0.5 m v^2
h = 0.5/g v^2
h = 0.5/9.8 * (45*0.3048*45*0.3048)
h = 9.60 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.