Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A transverse wave on a string is described by the following wave function. y = 0

ID: 1904557 • Letter: A

Question

A transverse wave on a string is described by the following wave function. y = 0.105 sin [(?/12)x + 5?t] where x and y are in meters and t is in seconds. (a) Determine the transverse speed at t = 0.290 s for an element of the string located at x = 1.50 m. m/s (b) Determine the transverse acceleration at t = 0.290 s for an element of the string located at x = 1.50 m. m/s2 (c) What is the wavelength of this wave? m (d) What is the period of this wave? s (e) What is the speed of propagation of this wave? m/s

Explanation / Answer

V = 0.105*1/12*sin(1/8+1.45) = 0.00875 a = 0.00875/12 = 0.00073 wavelength = 2*3.14*(1/12) = 2*3.14*12 = 75.36 period is 2*3.14/5 = 1.256 s speed = 5*12 = 60

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote